Cassini Uzay Aracının Bize Bıraktığı Muhteşem Bir Hatıra

Paylaşmak için:

Yüzükleriyle birlikte Satürn’ün muhteşem bir görüntüsü Cassini`den bize hediye kaldı. Yakından bakarsanız, sağdaki F-ring’in hemen dışındaki küçük ay Pandora’yı görebilirsiniz. Küçük irregüler (sıra dışı) biçimli Trabant’ın çapı sadece 81 kilometredir. Daha iyi görebilmemiz için, parlaklığı 2 kat artırıldı. Böylece burada görme daha kolaylaştırıldı.

Bu fotoğraf kayıdı, 12 Ağustos 2017’de Cassini tarafından yapıldı. Uzay aracı bu fotoğraf çekimi esnasında, Pandora’ya 1,1 milyon kilometre, Satürn’den 935,000 kilometreye kadar yaklaştı.

Bildiğiniz gibi, Cassini Ekim 1997’de piyasaya sürülmüştü. Satürn sistemini 2004 ortasından beri keşfediyordu. Probu (Koordinat ölçüm cihazı)`unun 12 aleti ile donatılmış bu uzay aracının. başlangıçta misyonu, 2008 yılına kadar sürecek şekilde düşünülmüştü. Ancak daha sonra görevi, Eylül 2010’a ve son olarak bu yıla kadar uzatıldı. Görev, 15 Eylül’de, Satürn atmosferine, atmosferi incelemek için kasıtlı bir şekilde bırakılması ve atmosferde yanması sonucunda, sona erdi. Daha önce, prob ile donatılmış Cassini, halka sisteminin iç kenarı ile bulut yüzeyinin arasındaki görüntüde görülen aralıktan 22 kez daha geçmişti.

Özgün Çeviri: İnanç Kaya

Kaynak: http://www.astronews.com/bilddestages/2017/20171026.shtml


Paylaşmak için:

İmgelerin Sisi

Ateistler Çağı insanlığın ve vicdanın yükselişe geçeceği çağ olacaktır. Çünkü uğruna propaganda ve savaş yapılacak bir din olmayacaktır...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.