Et mi – Ot mu?

Paylaşmak için:

Bazı hayvanların bir birlerinin bedeni ve kanı ile beslendiği bir dünya da yaşıyoruz. Kuran’a göre insanlık 1400 yıldır bir yaşam imtihanına tabi tutuluyor ise, bundan bin dört yüz yıl evvel yaşayan insanların durumu ne olacak?

Biz bu kitap da hiçbir şeyi eksik bırakmadık diyen Kuran; insanların neler ile besleneceklerini açık-açık yazar. Hayvanların da bir birleri veya bitkiler – tohumlar ile beslendiğini de belirttiğini kabul edelim. Ama dünya beslenme konusunda sadece bunlardan mı ibaret? 

Şimdilik şu üç ayet üzerinden yürüyelim.

20:53 – “Yeryüzünü sizin için bir döşek yapan, oradan sizin için yollar açan ve gökten bir su indiren O’dur.” İşte biz o su ile türlü türlü bitkilerden çiftler çıkardık.

31:10 – O, gökleri direksiz yarattı, onları görüyorsunuz. Yeryüzüne de sizi çalkalar diye ağır baskılar (sabit ve büyük dağlar) bıraktı ve orada herbir hayvandan üretti. Hem biz gökten bir su indirdik de orada her güzel çiftten (veya her hoş çeşitten) bitkiler yetiştirdik.

50:7 – Yeri de nasıl uzatmış, üzerine sabit dağlar oturtmuşuz. Orada görünüşü güzel her çeşit bitkiden çiftler yetiştirdik.

Bitkilerin de erkeği ve dişisi (çiftler) olur mu arkadaşlar?

Su gökten mi iner?

Deprem, sarsıntı vb gibi doğal olaylar olamasın diye çok ağır dağlar ile sabitledik deniyor. Dünya da ki bu kadar depremin sorumlusu kim o zaman?

Ya yanar dağlar, onları kim benzin döküp, çakmak ile ateşliyor?

Şimdi şu canlıların beslenme konusuna dönelim.

Etçil ve otçullar var ya da her ikisi ile de beslenenler de mevcuttur. Kuran bunları eksiksizce anlatmış kabul edelim. Ama bu gün bile hala bir çok insanın bilmediği beslenme türleri var.

Şimdi onlardan birisini inceleyelim.

Dünya üzerinde pek çok grup bitki kısmen ya da tamamen etobur özellik gösterebilmektedir. Olağanüstü böcek yakalama başarısı gösteren bu canlıların özel av teknikleri her zaman merakla izlenmiştir.

Böcek yiyen bitkiler olarak da adlandırılan bu bitkilerin yaprakları böceği yakalayıp sindirebilecek özellikte bir yapıya sahiptir. İbrik otu ve sinek kapan en çok bilinen böcek yeme özelliğine sahip bitkilerdir.

Peki neden bu bitkiler böcek yeme ihtiyacı hissederler?

Özellikle incelendiğinde bu tür bitkilerin besin bakımından fakir topraklarda yaşadığı görülür. Yaşadıkları ortamdan alamadıkları azotu, yakaladıkları böceğin protinini sindirerek kullanırlar. Peki bu bitkiler böcek avlamadan yaşayamazlar mı?

Yaşayabilirler fakat böcekle avlanmalarına kıyaslandığında gelişimleri çok daha yavaş olur. Ayrıca bitkilerde gözlemlenen bu hareket bilinçli değil, tamamen basit turgor prensipleri ile gerçekleşir.

Etobur terimi daha çok hayvanlar için kullanılan bir terim olmasının yanında günümüzde etle beslenen etobur yapıda 600 kadar bitki çeşidi bulunmaktadır. Etobur olan bu bitkiler tıpkı diğer gerçek bitkiler gibi tüm özelliklere ve donanımlara sahiptirler.

Biz her canlıyı birer çift yarattık diyen Allah; sadece maymun türünü esas alırsak, bunların hiç et yemeyen türü de var, hem et, hem de ot ile beslenen türleri de var.

Bir de Kuran’ın bu tür anlatımına göre maymunların, yılanların, ayıların vb benzeri hayvanların yüzlerce veya onlarca çeşidi olmaması gerekir. Ayı veya maymun mesela, bunlar dünyanın her tarafın da aynı tip ve birer benzer çift canlılar olması gerekmez mi? 

Neymiş?

Demek ki bütün coğrafyaların kendi özel şartlarına göre muazzam bir evrimleşme varmış.

….Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmamışızdır, sonra hepsi Rablerinin huzurunda toplanırlar. (Enam suresi:38)

Eee ne olacak şimdi?

Allahın yerde topraktan beslensin diye bitirdiği altı yüz civarın da ki bitki nasıl olmuş da et obur olmuşlar?

Var mı Kuran da bunun bir delili ve açıklayıcı bir bilgi?

Bu kitabın her bir sayfasında 99 tane 19 şifresi olsa ne işe yarayacak acaba?

Sevgili müminler, bizlere her zaman aklınızı kullanın ve biraz mantık yürütün dersiniz.

Rasyonel mantık böyle yürütülür işte..!

Esenklikler hepinize, 2018 de kitabı böyle sorgularsınız inşaAllah. 🙂

Not: Yazıda ki “ibrik otu” bitkisi bilgileri, alıntıdır.


Paylaşmak için:

Ateistler Çağı

Ateistler Çağı insanlığın ve vicdanın yükselişe geçeceği çağ olacaktır. Çünkü uğruna propaganda ve savaş yapılacak bir din olmayacaktır...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.