Gözlemleme

Paylaşmak için:

Bizim gibi okumayı pek sevmeyen toplumlarda halkın ekonomik, siyasal ve kültürel etki ve etkinliklere vereceği tepkiler, bazı mekanlar da iyi ölçülür.

Kalabalık kahvehaneler, gölgeli cami bahçeleri ve meyhane tipi yerler, toplumsal duyarlılığın veya reaksiyonlarının en iyi ölçülebileceği yerlerdir.

Bende dün öğleden önce Konya da pek sık rastlanmayan bir birahaneye giderek, birkaç çakma fıçı birası içtim.

Yanında küçük bir tabakta tuzlu fıstık verdiler, kalkıp gidenlerin fıstık artıklarını tekrar dağıtacakları yere döküyorlardı, içimden güldüm, nede olsa biz en bulaşıcı hastalıkları bile iplemeyen bir milletiz diye.

Ah fıstık da fıstık olsa, elli gram fıstıkta, yüz gram adi tuz vardı, sanki deniz kumu yer gibi, yiyorlardı.

Kulağım farklı sohbetlerde idi, tam telaffuz edemeseler de beklenti ve kaygıları iş, ekmek, yarınlar ve hürriyet üzerineydi.

Dediğim gibi öğle öncesi idi ve kimse sarhoş falanda değildi daha, bütün serzenişleri, bastırılmış kaygıların dışa vurumuydu. Henüz çok ciddi ekonomik şamarı yememiş olan bu insanların, birkaç ay sonraki tepkileri ne olabilir diye düşündüm.

Her ne olursa olsun, halka inanmak, ekonomik dip yapmanın, bilinçlerde bir şimşek gibi çakacak olan diyalektiği, onları eylemci yapmaya zorlayacağına, güvencim ve umudum olsun istiyordum.

Bu tür ortamlarda siyasi bir yetkili vb şahıs yok iken, toplumsal mevzularda kimse, kimseye yağ çekme gibi bir davranış sergilemez, buna gerekte duymaz.

O nedenle kocaman bir umudum var ve o umudu yaşatıyorum.


Paylaşmak için:

İmgelerin Sisi

Ateistler Çağı insanlığın ve vicdanın yükselişe geçeceği çağ olacaktır. Çünkü uğruna propaganda ve savaş yapılacak bir din olmayacaktır...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.